Przeprowadzka za granicę to nie lada wyzwanie, jednak przeprowadzka z dziećmi wymaga przedsięwzięcia dodatkowych czynności i zaplanowania całego procesu z odpowiednim wyprzedzeniem. Z pomocą przychodzi poniższy artykuł, który kierowany jest głównie do rodzin z dziećmi planujących wyprowadzkę do Hiszpanii, a także osób planujących założenie rodziny na Półwyspie Iberyjskim, a którego głównym celem jest zaznajomienie Państwa z przepisami dotyczącymi opieki nad dziećmi.

Władza rodzicielska (hiszp. patria potestad) obejmuje prawa i obowiązki osób, którym powierzono ochronę osoby i majątku małoletniego na mocy ustawy lub orzeczenia sądowego. Zwykle władzę rodzicielską nad małoletnimi wykonują rodzice. W przypadku separacji, rozwodu lub rozstania rodziców prawa i obowiązki związane z małoletnimi dotyczące ich osoby i majątku powierza się obojgu rodzicom, chyba że zachodzą wyjątkowe okoliczności.

W przypadku przeprowadzki do Hiszpanii z dzieckiem należy pamiętać o wyrobieniu numeru N.I.E. także dla dziecka – procedura wygląda tak samo jak w przypadku dorosłych.

Edukacja dzieci

Edukacja dzieci w Hiszpanii składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest edukacja przedszkolna (hiszp. educación infantil), która jest przeznaczona dla dzieci do szóstego roku życia. Ten etap edukacji jest darmowy dla dzieci od trzeciego do szóstego roku życia. Kolejnym etapem jest edukacja podstawowa (hiszp. educación primaria) trwająca sześć lat oraz edukacja średnia (hiszp. educación segundaria) trwająca cztery lata. Oba te etapy są obowiązkowe i bezpłatne. Natomiast edukacja dzieci powyżej szesnastego roku życia jest dobrowolna. Liceum (hiszp. bachillerato) obejmuje dwa lata nauka dla dzieci w wieku od szesnastego do osiemnastego roku życia. Alternatywą dla edukacji w liceum jest kształcenie zawodowe (hiszp. formación profesional).

Warto pamiętać, że we Wspólnotach Autonomicznych posiadających odrębny język urzędowy (jak na przykład Katalonia) edukacja prowadzona jest zarówno w języku hiszpańskim (hiszp. castellano), jak i lokalnym.

Świadczenia związane z rodzicielstwem

Świadczenia rodzinne mają na celu pokrycie sytuacji potrzeb ekonomicznych lub nadmiernych wydatków.

Zasiłek z tytułu urodzenia dziecka i opieki nad dzieckiem (hiszp. prestación de nacimiento y cuidado de menor) przysługuje osobom zatrudnionym, odprowadzającym odpowiednie składki w okresie odpoczynku z uwagi na urodzenie (przysposobienie) dziecka. Świadczenie to jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (wyjątkiem jest Wspólnota Autonomiczna Navarra). Wysokość świadczenia wynosi 100% odpowiedniej podstawy regulacyjne i trwa do szesnastu nieprzerwanych tygodni.

Zasiłek rodzinny (hiszp. subsidio familiar) przysługuje osobom zarejestrowanym jako bezrobotne. W 2022 r. wysokość zasiłku rodzinnego wynosi 463,21 euro miesięcznie. Co do zasady zasiłek można pobierać przez sześć miesięcy z możliwością dwukrotnego przedłużenia, a więc łącznie osiemnaście miesięcy.

Zdajemy sobie sprawę, że przeprowadzka za granicę, a w szczególności przeprowadzka z dziećmi to poważne przedsięwzięcie, dlatego służymy radą w tej kwestii i zachęcamy do kontaktu w razie wątpliwości.